Chin pentru suporteri, victorie pentru Energia!

/ 15 septembrie 2011

În faţa unei săli doar pe jumătate plină, Energia a reuşit să se impună în faţa celor de la Poli Timişoara doar graţie unei pregătiri fizice mai bune, trupa lui Liviu Andrieş câştigând cu 25-21 (10-9), însă victoria a venit chiar mai greu decât o arată scorul.

Partida a început cu două apărări destul de exacte şi cu doi portari ce şi-au făcut datoria între buturi, Dragomir şi Djurcin făcând ca scorul să fie unul strâns, cu puţine goluri înscrise pe tabelă, 6-6 în minutul 15. Energia a profitat doar de una dintre cele trei superiorităţi avute şi s-a desprins la trei goluri în minutul 28, când tabela arăta 10-7. Neatenţia a făcut însă ca gorjenii să risipească uşor acest avantaj şi la cabine s-a intrat cu un avantaj minim pentru Energia, scor 10-9.

Repriza secundă a fost şi ea echilibrată în prima sa jumătate, timişorenii fiind însă cei care au condus ostilităţile, Energia fiind mai mereu în căutarea egalării. După ce în minutul 35 tabela indica 12-12, oaspeţii s-au detaşat la două goluri graţie reuşitelor lui Marius Ignat şi Stan, dar Giotoiu şi Păiuş au egalat. Spahic şi Timofte au dat un nou avans oaspeţilor care au condus cu 14-16 în minutul 46, însă au venit 6 minute magice pentru Energia, minute în care Mazilu, Păiuş şi Apolzan, cu trei reuşite, au făcut ca tabela să arate 19-16 în minutul 52. Oaspeţii nu au mai reuşit să revină, Energia a ajuns să conducă cu 23-19 cu un minut înainte de final, diferenţă care s-a menţinut şi la finele celor 60 de minute de joc, tabela fiind închisă la scorul de 25-21 pentru gazde.

După ce a avut o evoluţie mediocră la Bacău, în prima etapă a noului sezon, noua extremă stânga a Energiei, Mihai Asoltanei, a dezamăgit şi la prima prezenţă oficială la Târgu Jiu, înlocuitorul lui Florea, golgheterul campionatului în sezonul trecut, reuşind să marcheze un singur gol din şapte încercări fiind mult sub aşteptările celor care l-au adus la Energia.

Energia Pandurii Târgu Jiu – Politehnica Timişoara 25-21 (10-9)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 400

Energia: Dragomir (14 intervenţii), Rădulescu (3 intervenţii), Apolzan (7), Mazilu (3), Ilieş (1), Giotoiu (2), A. Popescu (3), Enache, V. Popescu (1), Păiuş (6), Mledenciu (1), Asoltanei (1), Udriştoiu. Antrenor: Liviu Andrieş.

Poli Timişoara: Djuricin (15 intervenţii), Tcaciuc, Mrakic (3), Sărăndan, Timofte (5), M. Ignat (2), Spahic (5), S. Ignat, Cristescu, Cotinghiu (1), Fenici (2), Lela, Stan (3). Antrenor: Nedeljko Vuckovic

Arbitri: Georgian Răducu şi Răzvan Voicu.