Victorie greu obţinută de Energia, 32-27 (13-16) cu CSM Oradea

/ 19 martie 2011

Energia a fost la un pas să ofere surpriza negativă a rundei, partida cu CSM Oradea fiind tranşată de gorjeni în favoarea lor doar în ultimele zece minute de joc, trupa lui Liviu Andrieş câştigând în cele din urmă cu scorul de 32-27 (13-16).

Fără victorie în acest campionat, echipa orădeană a prins curaj la Târgu Jiu observând că echipa gazdă nu se regăseşte în debutul meciului şi, cu Cântec la timonă, a încercat să-şi apropie primul succes din acest sezon. CSM Oradea a condus până la jumătatea primei reprize după care Energia a dat impresia că-şi găseşte cadenţa preluând conducerea şi detaşându-se în minutul 24 la două goluri, scor 11-9. Cinci goluri consecutive marcate de oaspeţi au făcut ca gluma să se îngroaşe şi oaspeţii să conducă cu 11-14 în minutul 28 şi să încheie cu acelaşi avantaj prima repriză, scor 13-16, pentru echipa gorjeană stoparea lui Cântec fiind principala problemă ce trebuia rezolvată în partea a doua a întâlnirii.

Repriza secundă avea să fie în mod evident a lui Rădulescu, portarul Energiei trecându-şi în cont 14 intervenţii decisive, fapt care a făcut ca echipa gorjeană să poată reveni pe tabelă. Sandu Iacob, Vukas, cu două reuşite, şi Florea, de la 7 metri, au marcat primele goluri ale reprizei secunde, goluri care au readus Energia în avantaj, scor 17-16 în minutul 35. CSM Oradea nu a mai avut forţă decât pentru a se ţine de adversar şi de a prelua sporadic conducerea până în minutul 50, ultimele zece minute ale jocului însemnând descătuşarea Energiei şi asigurarea unui succes care, în lumina scorului final, 32-27, pare a fi fost unul facil, însă lucrurile pe teren nu au stat deloc aşa.

Energia Pandurii Târgu Jiu – CSM Oradea 32-27 (13-16)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 750

Energia: Dragomir (8 intervenţii), Rădulescu (15 intervenţii), Motoi, Păiuş (4), Truică, Udriştoiu, Apolzan (4), Enache (2), Şandru (1), Ilieş (2), Mărgineanu, Vukas (4), Florea (9), I. Mazilu (2), S. Iacob (3), Giotoiu (1). Antrenor: Liviu Andrieş.

CSM Oradea: Leu (9 intervenţii), Gale, Cântec (9), A. Farcaş (8), Lela, Amihăiesii (3), R. Farcaş, Nemenco (2), Vaida, Danifeld, Ferenţ, V. Mazilu (4), Rouă (1). Antrenor: Sebastian Tudor.

Arbitri: Andrei Barbu şi Adrian Manafu.