RSS post comments feeds rss email feeds twitter

Regal de tenis la Târgu Jiu

/ 6 iulie 2017
Timp de 3 săptămâni, Tg.Jiu va fi, din nou, capitala tenisului pe zgură!

Și anul acesta, Asociația Sportivă Tenis Club Elite, în parteneriat cu Federația Română de Tenis şi Consiliul Local al Municipiului Tg.Jiu, organizează 3 turnee internaționale de tenis de câmp – ITF Women’s Circuit, în perioada 14 iulie – 6 august 2017. Competițiile fac parte din turneele Futures ce compun Circuitul Internațional al României – FRT Pro Circuit – sub egida Federației Internaționale de Tenis (ITF) și a Federației Române de Tenis (FRT).

ITF Women’s Circuit constă în peste 500 de turnee organizate în 65 de țări, printre care și România, având șase nivele de premiere, de la 15.000 la 100.000 de dolari. La aceste turnee participă jucătoare profesioniste, care primesc din partea ITF și WTA puncte recunoscute în clasamentele internaționale.

Competițiile organizate la Târgu Jiu sunt dotate cu premii în valoare totală de 45.000 de dolari, fiecare câștigătoare a trofeului primind și 12 puncte WTA.

Primul turneu, dotat cu Trofeul Hotel YMY, se va desfăşura în perioada 14-23 iulie, al doilea în perioada 21-30 iulie, dotat cu Trofeul Municipiului Tg.Jiu, iar ultimul se va desfăşura intre 28 iulie-6 august.

Anul acesta Consiliul Local şi Primăria Municipiului Tg.Jiu sprijină desfăşurarea acetor competiţii şi promite susţinerea organizarii acestora şi pe viitor în oraşul nostru.

Municipiul Târgu Jiu se menține astfel și în 2017 între orașele din România care pot găzdui turnee internaţionale din cadrul FRT Pro Circuit. Competițiile se desfășoară pe terenuri outdoor, cu zgură, în cadrul Bazei Sportive Elite Club din Târgu Jiu, fiind al treilea an când se organizează competiții de această anvergură în orașul nostru.

Participarea de anul acesta include sportive din Argentina, Moldova, Franța, Germania, Japonia, Israel, Venezuela, Italia, Spania, Turcia, Brazilia, Ukraina, China, Elveția, India, Canada, Ungaria, Belarus, Azerbaijan, Serbia, Olanda, Statele Unite ale Americii, Anglia.

Meciurile vor fi arbitrate de 5 arbitri FRT, coordonați de arbitrul principal Andrei Bardan, arbitru cu badge internațional.

Tablourile complete ale turneului le găsiți pe site-ul Federației Internațioanale de Tenis, http://www.itftennis.com/procircuit/home.aspx

www.sportingorj.ro
Comentează!
Mergi Sus
Copyright © 2009 Sport in Gorj .ro. Powered by CERC.ro. Logo Design by Alexandru Vulpe.
Toate drepturile rezervate. Textele si fotografiile sunt proprietatea titularilor de copyright si nu pot fi reproduse fara acordul scris al acestora.