HANDBAL, Liga Naţională / Victorie fără glorie pentru Energia în faţa celor de la Dinamo

/ 27 noiembrie 2009

Elevii lui Vasile Stângă au evoluat oscilant în meciul cu Dinamo, iar victoria detaşată aşteptată de antrenori şi spectatori transformându-se într-una fără glorie, scor 35-32.

Energia a început în forţă şi la capătul unui sfert de oră de joc se detaşase de adversar, la scorul de 12-6 două evenimente puteau schimba soarta jocului dacă gorjenii ar fi avut în faţă un adversar mai puternic. La acest scor, Vasile Stângă a cerut time-out şi a luat decizia de a trimite pe teren şi jucători care evoluează mai puţin, iar jucătorii de la Dinamo au acuzat arbitrajul şi au înregistrat să părăsească sala revenind însă la cererea antrenorului Eliodor Voica. Rezultatul a fost revenirea bucureştenilor, una rapidă, în minutul 20 tabela arătând 13-11, iar cu trei minute înaintea pauzei Dinamo fiind la doar un gol în spatele Energiei. Băieţii lui Stângă au acclerat puţin şi la cabine s-a intrat cu scorul de 19-16. Repriza secundă s-a desfăşurat în acelaşi tempo, cu gazdele forţând în debut, oaspeţii revenind apoi apropiîndu-se la doar două goluri, scor 32-30 în minutul 55. Energia n-a avut însă emoţii, Florea şi Kukrika marcând golurile ce au adus o victorie mică, dar importantă pentru gorjeni.

Energia Pandurii Târgu Jiu – Dinamo Bucureşti 35-32 (19-16)
Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 400

Energia: Dragomir (7 intervenţii), Rădulescu (5 intervenţii) – Păiuş (2 goluri), Truică (1), Humberto (5), V. Popescu, Kapular (2), Apolzan (9), Criciotoiu (1), Enache, Kukrika (6), Florea (9), Giotoiu. Antrenor Vasile Stângă

Dinamo: Borodi, Drenceanu, Botaş – Pantea, , Purcărea (8 goluri), Vasiloiu, Guianu, Cojocea (5), B. Voica (7), Dragnea (7), Vasile (2), Voicu, Bota (3), Simion. Antrenor Eliodor Voica.

Au arbitrat: Bogdan Anton – Iulian Cristea (ambii Iaşi).