Energia răpune din nou Mediașul

/ 1 noiembrie 2013

Energia Rovinari a administrat o nouă înfrângere celor de la Gaz Metan Mediaș după ce în debutul sezonului îi eliminase pe sibieni din Cupa României, acum trupa lui Florin Nini câștigând chiar la Mediaș, scor 76-81 (17-17, 20-20, 22-19, 17-25).

01Echipa gorjeană a făcut un joc foarte solid în apărare, a reușit să recupereze mai mult decât adversara și s-a impus câștigând clar ultimele cinci minute de joc. Partida a fost una echilibrată, primele două sferturi terminându-se nedecis, gazdele au luat un mic avans în sfertul trei și conduceau cu 70-65 cu cinci minute înainte de final, când Florin Nini a cerut un time-out ce a dat roade. A cerut elevilor săi să forțeze eliminarea lui Bogavac, iar acest lucru s-a întâmplat la 72-67. A urmat un parțial de 8-0 pentru Energia cu care gorjenii au preluat conducerea fără a o mai pierde până la final, chiar dacă în ultimul minut de joc Gazul s-a apropiat în două rânduri la doar un punct de Energia. Djapa a dat un coș în ultima secundă de atac ducând scorul la 76-79 după care a urmat un contraatac finalizat de grecul Kakaroudis, care a închis tabela la 76-81.

Kakaroudis a fost cel mai bun marcator al meciului de la Mediaș, cu 19 reușite, Djapa a strâns și el 17 puncte, în vreme ce de la gazde Kemp, cu 18 puncte, a fost cel mai productiv. Evoluții consistente, cu contribuții importante la succesul de la Mediaș, au avut și Watson, care a terminat cu 12 puncte și 8 recuperări, dar și Porter Troupe, care a strâns 14 puncte, cu un procentaj maxim la aruncările de trei puncte, trei reușite din trei aruncări.

Gaz Metan Mediaș – Energia Rovinari 76-81 (17-17, 20-20, 22-19, 17-25)
Sala Sporturilor, Mediaș

Gaz Metan: Mandache (9), L. Dumitru (12), Shiloh (12), T. Dumitrescu, Kemp (18), Tsiaras (4), Solopa, Marojevic (11), Dirlosa, Cristiean, Koch (2), Bogavac (8). Antrenor: Marcel Țenter.

Energia: Watson (12), Troupe (14), Bratoloveanu, Gliga, Darby (15), Roșu, Kakaroudis (19), Vlaicu, Djapa (17), Karpelesz (2), Reinke (2), Aktaș. Antrenor: Florin Nini.

Arbitrii: Doru Vinasi, Laszlo Bukuresti, Dargoș Nicolae.