Energia pierde în cupă, dar visează la calificare

/ 23 septembrie 2013

Sezonul baschetbalistic a început pentru Energia cu manșa tur din Cupa României cu Gaz Metan Mediaș, deținătoarea trofeului. Trupa lui Florin Nini a cedat la limită și la mare luptă confruntarea din Ardeal, scor 85-84 (22-15, 21-26, 21-22, 21-21), însă calificarea se joacă la Târgu Jiu.

IMG_1138            După primul sfert, Gaz Metan Mediaș conducea cu 22-15, dar îngrijorător era faptul că Darby avea deja 3 greșeli personale. Cu Djapa în mare formă și Troupe în mână la aruncările de trei puncte, Energia a revenit spectaculos în sferturile 2 și 3. Gadele au condus și cu 12 puncte, scor 62-50, dar în ultimul sfert s-a intrat cu o diferență de un singur punct în favoarea Gazului. La fel de spectaculoasă a fost și desfășurarea ultimelor 10 minute. Gaz Metan Mediaș a avut avantajul unui Shiloh în formă, dar pentru Energia au revenit pe teren Darby, Watson și Djapa, menajați în sfertul 3 după ce ajunseseră la câte patru greșeli personale fiecare, iar diferența de un punct în favoarea gazdelor s-a păstrat până la final. Cel mai bun marcator al meciului a fost pivotul Energiei, Dalibor Djapa, cu 23 de puncte, din partea gazdelor remarcându-se Shiloh, care a marcat 21 de puncte.

Gaz Metan Mediaș – Energia Rovinari 85-84 (22-15, 21-26, 21-22, 21-21)

Sala Sporturilor, Mediaș

Gaz: Mandache (15), L. Dumitru (6), Shiloh (21), T. Dumitrescu (3), Kemp (9), Tsiaras (4), Solopa, Marojevic (6), Funar, Cristean, Koch (2), Bogavac (19). Antrenor: Marcel Țenter.

Energia: Watson (8), Troupe (19), Gliga, Darby (12), Roșu, Kakaroudis (12), Vlaicu (2), Djapa (23), Alionescu, Karpelesz (7), Reinke, Aktaș (1). Antrenor: Florin Nini.

Arbitri: Doru Vinași, Dragoș Nicolae, Adrian Habor.