CSŞ Târgu Jiu obţine calificarea în finala campionatului naţional

/ 24 mai 2014

Gorjenii au învins BC Olimpic Baia Mare, scor 98-88 (7-24, 32-29, 26-21, 33-14), şi se vor întâlni cu Steaua CSM Eximbank în finala campionatului naţional.

IMG_9829CSŞ Târgu Jiu a început dezastros partida, iar pe fondul unor lipsuri în faza ofensivă, adversarii s-au distanţat comfortabil până la pauza mare. Astfel, finalul primei jumătăţi a încleştării o găsea pe BC Olimpic Baia Mare în avantaj, scor 53-39.  Încurajaţi frenetic de peste 200 de suporteri, tinerii baschetbalişti gorjeni au reuşit să întoarca soarta partidei, iar cu patru minute înainte de fluierul final al meciului, baieţii lui Gabriel Bekeş şi Ionuţ Berca treceau pentru prima dată în avantaj. Cu Silviu Sanda şi Adrian Vlad din nou în mare formă, CSŞ Târgu Jiu nu a mai cedat iniţiativa. Scor final: 98-88 (7-24, 32-29, 26-21, 33-14). Prin prisma acestui succes, oltenii vor întâlni Steaua CSM Eximbank în finala campionatului naţional, duminică (24.05), cu începere de la ora 14:00, în Sala Sporturilor din Târgu Jiu.

CSŞ Târgu Jiu – BC Olimpic Baia Mare 98-88 (7-24, 32-29, 26-21, 33-14)

Sala Sporturilor, Târgu Jiu

CSŞ Târgu Jiu: Vlad (38), Rîşniţă (3), Berca (7), Buzuloiu, Sanda (28), Tilea, Ciurea, Homescu, Bălcescu, Constantinescu, Berculescu (22), Buju.

BC Olimpic: Polgar (2), Pop, Chiorean, Tohatan (31), Stoica (17), Vida (15), Porumb, Dunca (12), Mugur (11), Goteciuc.