Victorie lejeră, joc neconvingător

/ 10 noiembrie 2013

Energia și-a trecut în cont o nouă victorie, însă dincolo de cele trei puncte obținute în compania unui adversar modest rămâne un joc cu o exprimare greoaie, în multe momente fără orizont.

andries1Trupa lui Andrieș s-a impus fără probleme, chiar dacă scorul pare unul destul de strâns, 25-21 (13-11), iar omul meciului a fost George Șelaru, portarul sosit la Târgu Jiu chiar în această pauză de campionat. Șelaru a intrat în minutul 20, a părăsit terenul cu 7 minute înainte de final și a strâns 17 intervenții salvatoare, asta după ce și Antonaru își făcuse destul de bine treaba între buturi.

Asoltanei s-a accidentat la cot, Andrieș a fost nevoit să improvizeze pe extrema dreaptă, de acolo lipsind la acest meci și Enache, astfel că Dragnea a fost folosit și în extremă contra sucevenilor. Deși Asoltanei n-a mai evoluat până la final, antrenorul Liviu Andrieș spune că nu este vorba de o accidentare serioasă, iar extrema sa va putea reintra chiar de la primele antrenamente.

Energia Pandurii Târgu Jiu – Bucovina Suceava 25-21 (13-11)

Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Antonaru (8 intervenții), Șelaru (17 intervenții), Juzbasic (1 intervenție) – Păiuș (1 gol), V. Popescu, Apolzan, Asoltanei, Dragnea (5), Ilieș (1), Liberț (4), Giotoiu (4), Dinescu (2), Roman (1), Acatrinei (4), Mledenciu (3). Antrenor: Liviu Andrieș.

Bucovina: Spiridon (16 intervenții), V. Tcaciuc – Matei, Grămatic, Sandu (7), Burlacu (2), Tîrzioru (2), Rugaci, Petrea (2), I. Tcaciuc, Roșu, Olariu (4), Lazurca, Dumitraș (2), Ilii, Aldica (2). Antrenor: Răzvan Bernicu.

Arbitri: A. Georgescu / M. Moldoveanu.