Trei victorii și un eșec pentru echipele gorjene din liga a III-a

/ 27 aprilie 2013

Dintre echipele gorjene angrenate în campionatul ligii a III-a, doar Pandurii II n-a reușit să se impună în ultima etapă de campionat.

davitoiu sut

Minerul Motru s-a impus la limită, scor 2-1, în confruntarea cu Flacăra Făget, echipa lui Fane Nanu păstrându-și avansul avut în fruntea clasamentului. Răduca a deschis scorul în al doilea minut de joc, iar Nae Stanciu a transformat un penalti obținut de Buciuman peste alte cinci minute, așa că în mai puțin de 10 minute de joc motrenii aveau 2-0 pe tabelă. Speroni a profitat de relaxarea din tabăra gorjeană și a stabilit scorul final în minutul 60.

Și Jiul Rovinari a câștigat tot cu 2-1, de la Rovinari plecând învinsă echipa reșițeană Muncitorul. Oaspeții au deschis scorul prin Fara, dar n-au rezistat presiunii de final a trupei lui Trofin, care a înscris în minutele 87 și 90 prin Nicu Popescu și Zamfir.

Cu emoții a venit și succesul celor de la Minerul Mătăsari, scor 2-0 cu Autocatania Caransebeș. Prima victorie acasă a mătăsărenilor din 2013 a fost parafată de două goluri marcate în ultimele 5 minute de joc, 85 și 88, marcatori fiind Mohora și Dinu.

Pandurii II nu reușește să se regăsească și să câștige din nou, asta în ciuda faptului că jocul nu este unul rău. Trupa antrenată de Dan Staicu a cedat cu 1-0 în deplasarea de la AFCM Reșița, Costescu fiind singurul marcator al întâlnirii grație reușitei de excepție din minutul 62, reșițeanul trimițând balonul în vinclul porții apărate de Daniel Popescu.

Dacă Minerul Motru și Jiul Rovinari sunt în fruntea clasamentului seriei și sunt singurele echipe care se mai luptă pentru un loc în liga secundă, noile hotărâri ale FRF cu privire la sistemul competițional pun pe jar celelalte echipe gorjene. Minerul Mătăsari și Pandurii II trebuie să se lupte acum pentru evitarea retrogradării, federația luând decizia ca în acest sezon să retrogradeze direct echipele aflate sub locul 10, inclusiv, iar trei din cele șase echipe ce vor ocupa locul 9 în seriile lor vor retrograda și ele în funcție de punctajul acumulat.

Mai multe amănunte, declaratii și casetele tehnice ale celor patru meciuri veti putea citi în numărul 42 al săptămânalului Sport în Gorj, ediție care va fi pe piață începând de marți, 30 aprilie.

Clasamentul Ligii a III-a, seria a IV-a:

1. Minerul Motru         19        10        8          1          29-14      38
2. Jiul Rovinari            18        9          6          3          21-17      33
3. Millenium Giarmata   17        6          8          3          20-14      26
4. Muncitorul Reşiţa    18        6          7          5          22-22      25
5. AFCM Reşiţa          17        6          6          5          23-18      24
6. Minerul Jilţ Mătăsari18        6          5          7          18-16      23
7. Flacăra Făget*      18        7          6          5          16-16      23
8. Pandurii II Târgu Jiu18        6          4          8          21-17      22
9. Autocatania          18        5          5          8          21-30      20
10. Vulturii Lugoj        17        4          6          7          19-23      18
11. CS Apă Craiova     18        3          5          10          7-22        14
12. CS Vladimirescu** 18        2          8          8          11-19      12