Doar Lazar a jucat la națională

/ 16 august 2012

Pandurii a avut trei jucători convocați la loturile naționale la mijlocul acestei săptămâni, însă doar unul singur a fost folosit.

Alexandru Maxim a fost convocat la națională a României de către Victor Pițurcă pentru meciul cu cu Slovenia, pierdut de tricolori cu 4-3, însă selecționerul român nu i-a acordat șansa de a bifa nici măcar un minut în această partidă. Mai norocos a fost însă portarul David Lazar, care a fost titularul naționalei mici a României în victoria contra Suediei, scor 2-0, Lazar evoluând până în minutul 89.

Ousmane Viera a fost și el la echipa națională, cea a Coastei de Fildeș, care a evoluat în compania Rusiei la debutul lui Capello pe banca rușilor. Din păcate, nici Viera nu a jucat deloc în acest meci, încheiat nedecis, scor 1-1.