Victorie pentru “universitare” la handbal feminin

/ 25 octombrie 2011

După două eşecuri consecutive înregistrate în deplasările de la Slatina şi Timişoara, ACS Universitar “Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu a reuşit o victorie pe teren propriu în compania celor de la CSM Bistriţa.

Fetele lui Iulică Andrieş şi Ion Todea s-au impus cu 26-24 în faţa ardelencelor în urma unui meci destul de echilibrat în prima sa parte. Oaspetele au condus cu 10-12 în minutul 25, gorjencele au revenit conducând cu 13-12 în ultimul minut al primei reprize, dar la cabine s-a intrat cu un scor egal, 13-13. Imediat după reuluare, universitarele gorjence au marcat de două ori, au condus cu 15-13 şi nu au mai cedat conducerea până la final. Avansul a crescut permanent, 21-7 în minutul 48, 24-19 în minutul 52, iar cea mai mare diferenţă a fost trecută pe tabelă în minutul 57, când scorul era 26-20. Ultimele minute de joc au fost tratate cu lejeritate de jucătoarele gorjence, astfel încât oaspetele au reuşit să marcheze ultimele patru goluri ale întâlnirii stabilind scorul final la 26-24.

În urma acestei victorii, echipa gorjeană a trecut pe locul doi în seria B a Diviziei A de handbal feminin după 7 etape disputate, la egalitate de puncte cu prima clasată, CS Timişoara, care a acumulat tot 10 puncte.

ACS Universitar “Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu – CSM Bistriţa 26-24 (13-13)

ASCU Târgu Jiu: Feraru, Gruia, Boiaşu (1), Giurcan, Căţelu (2), Nacu, A. Predoi (9), Diaconu, Enache, G. Predoi (6), Florea, D. Predoi, Buncilă (6), Brânzei (2). Antrenori: Iulian Andrieş şi Ion Todea.

CSM Bistriţa: Balogh, Bumb, Dorhei (2), Suciu (3), Ilieşiu (7), Cadar (5), Vezentan (1), Triscaş, Florian (2), Boiciug, Sanda, Săsărman, Şerban (1), Lup (3). Antrenor: Iuliu Crăciun.