Energia continuă seria succeselor

/ 14 octombrie 2011

Trupa lui Liviu Andrieş a obţinut al patrulea succes consecutiv în acest sezon, Energia reuşind cinci victorii în primele şapte etape ale Ligii Naţionale.

Gorjenii au început bine meciul, dar după ce au condus cu 4-2 în minutul 5, următoarele 7 minute au fost de coşmar. Energia a marcat doar o singură dată şi a încasat şapte goluri, astfel încât scorul a devenit 5-9 şi spectatorii începeau să vadă un meci foarte greu pentru echipa favorită. Au urmat şapte minute în care niciuna dintre echipe n-a reuşit să înscrie, după care gazdele au marcat ele de şapte ori primind un singur gol, astfel încât, după două perioade parcă privite în oglindă, s-a revenit practic la avantajul de două goluri pentru Energia. Elevii lui Andrieş au apăsat pe acceleraţie şi la pauză Energia conducea cu patru goluri, scor 17-13. Şi partea a doua a meciului a fost una destul de ciudată, cu alternarea perioadelor în care o echipă sau alta a marcat fără a primi gol. Mai întâi Energia a marcat de cinci ori fără a primi gol, apoi gorjenii au primit cinci goluri fără să marcheze, perioadă după care a venit un nou set de cinci goluri la rând pentru elevii lui Andrieş. Cu trei minute înainte de final s-a înregistrat şi diferenţa maximă între cele două echipe, 31-23, ultimele două reuşite ale partide aparţinând oaspeţilor, care au stabilit scorul final la 31-25.

Energia Pandurii Târgu Jiu – U Transilvania Cluj 31-25 (17-13)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 700

Energia: Dragomir, Rădulescu, Motoi, Păiuş (3), V. Popescu (1), Apolzan (10), Asoltanei (8), Ilieş (2), Geică, Mledenciu (3), Udriştoiu, Enache (1), Şandru, Giotoiu (1), A. Popescu (1), Mazilu (1). Antrenor: Liviu Andrieş.

U Cluj: Szopka, Stănescu, Burcă (5), Micu, Irimaş (1), Grasu (2), Vlad (4), Fazakas, Mincan, Lazăr (5), Mihai, Buşecan (2), Bondar (6). Antrenor: Constantin Ştefan.

Arbitri: Bogdan Ştark şi Romeo Ştefan.