Jiul Rovinari s-a impus la limită în amicalul cu Minerul Mătăsari

/ 16 iulie 2011

Disputat vineri la Rovinari, pe o căldură puternică, amicalul dintre Jiul Rovinari şi Minerul Mătăsari s-a încheiat cu victoria gazdelor graţie golului marcat în prima repriză de Ecobici.

Ambii antrenori au rulat loturile, însă echipa lui Cătălin Trofin a arătat ceva mai închegată, semn că Marcel Ploae va avea mai mult de muncă la omogenizarea noilor veniţi cu cei păstraţi din vechea garnitură.

Căldura mare şi-a pus amprenta serios pe evoluţiile jucătorilor, care deşi au încercat să alerge destul de mult, rareori au ajuns în poziţii clare de finalizare. Amzucu a trecut foarte aproape de gol în debutul meciului în urma unor faze fixe în careul mătăsărean, dar golul avea să vină în minutul 35 în urma unei pase de geniu a lui Nae Stanciu. Acesta a lobat un balon peste apărarea Minerului, Ecobici a pătruns printre fundaşii adverşi şi, rămas singur cu Pârjol, l-a executat pe portarul mătăsărenilor.

Repriza secundă a fost şi mai săracă în ocazii de poartă aşa că scorul stabilit de Ecobici în primul mitan a rămas şi cel final, Jiul Rovinari impunându-se cu 1-0 în cel de-al doilea amical al verii.

Jiul Rovinari – Minerul Mătăsari 1-0 (1-0)

A marcat: Ecobici (min. 35)

Jiul Rovinari: Nicolae (min. 46 Firu Baciu) – Vozaru (min. 46 Vulpe), Cârciumaru, Amzucu, Diaconu (min. 46 Văcaru) – Ecobici (min. 46 Tudorache), N. Stanciu (min. 46 Stoian), Popescu (min. 46 R. Rădoi), Daviţoiu (min. 46 Filipescu) – Fotescu (min. 46 Mondescu), Şoşoi (min. 46 Lăcătuşu). Antrenori: Cătălin Trofin şi Gabi Răscol.

Minerul Mătăsari: Pârjol – Geaogă, Dăianu, Ularu, Niţu – Nicolovici, Drăcea, Luca, Vlădoi – Fruntelată, Zamfir. Au mai intrat: Siminic, Negreţ, Scânteie, Murdărea, Tiron, Ştefan, Chiriac, Vlăduţ, Clipici, Minciună şi Hodorogea. Antrenor: Marcel Ploae.