Eșec și în Europa…

/ 17 noiembrie 2015
Energia și-a pierdut aura de echipă neînvinsă în Europa după un meci disputat la Prishtina în care evoluția din sfertul al treilea i-a costat scump.

IMG_2465Într-o sală fierbinte, cu suporteri care au cântat non-stop, Energia a dat impresia că va continua marșul triumfal în Grupa K din FIBA Europe Cup și a început meciul conducând cu 5-0 și 7-2, dar gazdele nu au permis o desprindere mai clară și, încet-încet, Prishtina s-a apropiat de oaspeți reușind să egaleze cu circa două minute înaintea finalului primului sfert, scor 16-16. Radosavljevic cu o reușită din două libere și Aktaș, au dus scorul la 16-19, dar El-Amin a înscris de la distanță și primele zece minute nu au avut un câștigător, scor 19-19. Energia a început bine și sfertul al doilea, cu șase puncte consecutive din mâna lui Porter Troupe și scorul devenea 19-25. Trupa lui Constantinides a menținut apoi un avantaj de 4-5 puncte până spre finalul sfertului, gazdele reușind însă să egaleze și imediat să preia conducerea după liberele transformate de Abukar cu aproape două minute înainte de pauză. Troupe și Kacaniku nu au făcut decât să mai treacă în cont câte două puncte pentru fiecare echipă și scorul pauzei era strâns, 35-34, lăsând lupta deschisă.

Pauza a avut sfetnic bun doar în vestiarul gazdelor. Eziukwu a fost primul care a marcat după pauză, un three-point-play ducând scorul la 35-37, dar Prishtina a punctat la două acțiuni consecutive și a preluat din nou conducerea, 39-37. Eziukwu a egalat din nou, dar a fost și ultima egalitate consemnată pe tabelă. Patru aruncări total aiurea ale jucătorilor Energiei au făcut ca gazdele să se distanțeze pe tabelă, scor 46-39. Echipa gorjeană s-a arătat incapabilă să-și revină, iar kosovarii au profitat închizând sfertul cu un 24-13 ceea ce îi dădea un avans de 12 puncte înaintea ultimelor zece minute de joc.

Aproape trei minute de joc au fost necesare în debutul sfertului decisiv pentru ca una dintre echipe să marcheze, iar Energia a fost cea care a punctat prin Mack. Cu trei minute și jumătate înainte de final, gazdele aveau un avantaj de zece puncte, scor 63-53, dar Energia a încercat să conteste victoria Prishtinei și poate că avea o șansă dacă Mack nu ar fi ratat două aruncări libere. Una la 63-53 și alta în momentul în care se putea ajunge la 63-60. La 63-59, cu 30 de secunde înainte de final Troupe a pierdut o minge care putea schimba soarta meciului, iar Prishtina s-a distanțat din nou, scor 65-59. Gazdele au solicitat timeout, dar Troupe a marcat de trei puncte cu 11 secunde înainte de final și tabela arăta 65-62. Tot Troupe a faultat și Berisha a marcat una dintre cele două libere și a stabilit scorul final, 66-62, un scor care, în ciuda înfrângerii suferite, permite Energiei să mai facă un pas spre faza următoare a competiției, asta pentru că are un avantaj în fața kosovarilor, care au pierdut la Târgu Jiu la 15 puncte.

În celălalt meci al grupei, AEK Larnaca a învins fără probleme pe Astana, scor 87-68 și lucrurile par a se complica în Grupa K a FIBA Europe Cup.

Sigal Prishtina – Energia Târgu Jiu 66-62 (19-19, 16-15, 24-13, 7-15)
Sala Sporturilor, Prishtina, spectatori: 2.000

Prishtina: Kacaniku (7), Azemi (2), Berisha (3), Sinani, Marinov (8), Washborn (4), Morina (8), Abukar (19), El-Amin (9), Mazreku (6), Hasani. Antrenor: Marjan Ilievski.

Energia: Troupe (12), Eziukwu (15), Sanda, Andrei, Șanta, Mihuți, Mack (13), Radosavljevic (3), Horne (8), Aktaș (2), Guțoaia, Diggs (9). Antrenor: Antonis Constantinides.

Arbitri: Georgios Poursanidis (GRE), Dragan Kralj (BIH), Nikola Perlic (CRO).