Magnific! Energia bifează o nouă cucerire europeană

/ 11 februarie 2015
După victoria, pentru unii întămplătoare, pentru alții nu, pe terenul italienilor de la Enel Brindisi, Energia vine să-și confirme statutul de lider al grupei I cu un succes uluitor în Belgia, împotriva lui Okapi AalStar, scor 84-82.

{353F6F50-6E23-490D-83A7-C776D834D35D}flexible

Energia Târgu Jiu, reprezentanta Gorjului și singura echipă românească ce face cinste țarii în EuroChallange, reușește să ofere întregii suflări baschetbalistice o nouă seară de neuitat.

Energia începe ca din pușcă meciul și domină primele 5 minute ale acestuia. Okapi revine pe tabelă, cu ajutorul unui parțial de 8-0, ce stabilește scorul sfertului de debut, 23-14. Belgienii continuă să impună ritmul pe aproape toată durata actului secund, dar compatrioții noștri se trezesc din amorțeală și forțează egalarea când mai e un minut până la pauză. Din păcate, amfitrionii intră cu +1 la cabine, 39-38.

După pauză, câștigătoarea Cupei României aleargă în spatele adversarilor, iar aceștia înregistrează cea mai mare diferență de până acum, la scorul de 57-47. Karpelesz, cu 2 puncte, și Troupe, cu o reușită din spatele semicercului, își țin echipa în viață la Okapi Forum. În replică, Clark închide sfertul trei cu o triță, unul adjudecat de AalStar, 26-18.

56-65, handicapul Energiei înaintea ultimelor 10 minute. Troupe&Co. remontează, senzațional, cele 9 puncte care îi despart de gazde, iar Glyniadakis îi aduce pe olteni, după mult timp, în avantaj, cu un coș și fault transformat, 82-80. Okapi irosește trei acțiuni ofensive, Nemanja Milosevic bătând în cuie victoria Energiei cu alte două libere fructificate. Scor final: Okapi Aalstar – Energia Târgu Jiu 82-84 (21-14, 18-24, 26-18, 17-28).

Nemanja Milosevic, din nou, a fost omul numărul 1 pentru Energia, reușind 20 de puncte și 5 recuperări. Giordan Watson și Porter Troupe, de asemenea, au avut o contribuție majoră la succesul echipei lor, cu 11 puncte și 9 assisturi, respectiv 14 puncte, 5 recuperări și 5 assisturi. Glyniadakis și Kremen, alți doi artizani ai performanței din Belgia.

Okapi Aalstar – Energia Târgu Jiu 82-84 (21-14, 18-24, 26-18, 17-28)

Arena Forum, Aalst (Belgia)

Okapi: J. Vermoesen, Tofi (15), J. Vermoesen, Cummard (5), El Khounchar (2), Johnson (11), Dressen (6), Kesteloot (4), Clarke (9), Lodwick (3), Braun (15), Hanavan (12). Antrenor: Bradley Scott Dean.

Energia: Watson (11), Troupe (14), Darby (8), Kremen (13), Milosevic (20), Bratoloveanu, Minea, Vlaicu, Karpelesz (5), Omer, Aktaş, Glyniadakis (13). Antrenor: Antonis Constantinides.