Prima victorie pe teren propriu din acest sezon

/ 30 septembrie 2014

Pandurii Târgu Jiu a zdrobit Oţelul Galaţi, scor 4-0, după cinci luni în care nu a cunoscut gustul succesului pe propriul teren.

IMG_4239Partida a început în forţă pentru gorjeni, aceştia ratând două mari ocazii prin Mihai Roman în primul sfert de oră. Oaspeţii au reuşit să să închidă bine culuarele, aducându-şi încetul cu încetul aportul şi în faza ofensivă. Incert pentru partida de pe „Municipal”, Avdic a trecut pe lângă primul gol al încleştării, însă Pandurii a scăpat cu faţa curată. Până la fluierul primei reprize, ambele formaţii au fost aproape de deschiderea scorului, însă fără succes.

Reveniţi de la cabine, fără tehnicianul Petre Grigoraş pe bancă, acesta aşteptând să vadă cât va fi suspendat după meciul de la Giurgiu, oltenii au arătat un cu totul alt joc, reuşind trei goluri în doar patru minute. Protagonistul principal a fost acelaşi Mihai Roman care a deschis scorul în minutul 58. Aflaţi în corzi, gălăţenii nu au putut face faţă descătuşării gazdelor, încasând alte două goluri în minutul 59, respectiv 61. Roman şi-a trecut în cont dubla, urmat de reuşita lui Matulevicius. Până la final, lituanianul, cel care a început partida din postura de rezervă, a izbutit şi el dubla.

Astfel, odată cu primul succes pe teren propriu după cinci luni de aşteptare, Pandurii Târgu Jiu se află în acest momement pe locul 11, cu 10 puncte acumulate din 27 posibile.

Pandurii Târgu Jiu – Oțelul Galați 4-0 (0-0)

Stadion “Municipal”, Târgu-Jiu, spectatori: 2.000

Au marcat: Roman (min. 58 și 61), Matulevicius (min. 59 și 82)

Pandurii: Stanca – Pleașcă, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Răduț, Nistor (min. 74 C. Predescu) – Shalaj (min. 57 Buleică), Roman, Nicoară (min. 56 Matulevicius). Antrenor: Petre Grigoraș.

Oțelul: Hotoboc – Mișelăricu, Miron, Sipovici, D. Popescu – Helder, Cojoc (min. 61 Milea) – Grădinaru, Avdic, I. Popa (min. 46 Tudorie) – Jula (min. 72 Cernat). Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonașe galbene: Helder (min. 37), Grădinaru (min. 53 și 84) / –

Cartonaș roșu: Grădinaru (min. 84)

Arbitri: Paul Unimătan – Iulian Radu, Adrian Popescu. Rezervă: Marian Balaci.