Energia, pas important în lupta pentru accederea în playoff

/ 22 februarie 2014

Gorjenii au trecut pe teren propriu de Gaz Metan Mediaş cu scorul de 81-71 (16-16, 19-21, 27-19, 19-15), în urma unei partide tranşate de băieţii lui Florin Nini în cea de-a doua parte a jocului.

01

Meciul a fost început slab de către Energia, iar la jumatatea primului sfert, aceasta se vedea condusă la o diferenţă de zece puncte, scor 6-16. Însă, în ultimele trei minute ale sfertului inaugural, gorjenii au reuşit un run de 13-0, iar la prima pauză, tabela indica scorul de 16-16. Sfertul secund s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, ardelenii intrând la cabine cu un avantaj minim, 35-37. În cea de-a doua parte a jocului, Energia a impus ritmul partidei, astfel că la Târgu-Jiu s-a conturat o nouă victorie a favoriţilor , scor 81-71.

Din punct de vedere statistic, cel mai bun jucător al partidei a fost Nemanja Milosevic. Muntenegreanul a încheiat partida cu 24 de puncte și 11 recuperări.

Energia Rovinari – Gaz Metan Mediaş 81-71 (16-16, 19-21, 27-19, 19-15)

Sala Sporturilor, Târgu-Jiu, spectatori: 800.

Energia: Watson (9), Troupe (14), Darby (13), Jazvin (13), Kakaroudis (7), Karpelesz (1), Milosevic (24), Vlaicu, Tudosa, Aktas, Alionescu, Gliga. Antrenor: Florin Nini

Gaz Metan: Mandache (4), Shiloh (15), Dumitrescu (6), Tsiaras (3), Solopa (7), Marojevic (9), Okosun (2), Radetic (12), Bogavac (13), Funar, Cristean. Antrenor: Marcel Tenter.

Arbitri: Alexandru Olaru, Bogdan Podar, Bedir Sefer.

Următoarea partidă a Energiei Rovinari este programată pentru ziua de miercuri (26.02). Gorjenii vor da piept în deplasare cu BCM U Piteşti. Aproximativ 50 de fani ai echipei vor face deplasarea pentru acest joc.