Pandurii, la primul eșec stagional

/ 11 august 2013

Pandurii și-a pierdut invincibilitatea din acest sezon, Ceahlăul fiind prima echipă care a reușit să i-a toate punctele echipei gorjene după ce aceasta a disputat 8 partide, 4 în campionat și 4 în cupele europene.

alb-albastru Pandurii 1962 600Oboseala acumulată după aceste jocuri disputate din trei în trei zile și deplasările lungi s-a văzut în jocul de la Piatra Neamț, unde Pandurii n-a mai reușit să întoarcă scorul după ce gazdele au marcat prin Stana în minutul 18, asta deși Nicoară a beneficiat de un penalti. Portarul Jovic s-a opus șutului lui Nicoară de la punctul cu var, așa cum a reușit să se opună și celui trimis în prelungiri de Ciucur, iar Ceahlăul a învins la limită Pandurii.

Ceahlăul Piatra Neamț – Pandurii Târgu Jiu 1-0 (1-0)

Stadion „Ceahlăul”, Piatra Neamț, spectatori: 4.000

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, Cînu, Marc, Cazan – Constantinescu (min. 90 Rusu), Stana, Achim, Chitoșcă (min. 84 Onciu) – Golubovic, Jula (min. 72 Ichim). Antrenor: Vasile Miriuță.
Cartonașe galbene: Marc (min. 78), Cazan (min. 87)

Pandurii: Lazar – Ungurușan, Mamele, Rada (min. 83 Brata), Momcilovic – Anton, Nistor – Ciucur, Eric, Nicoară (min. 70 Buleică) – Matulevicius (min. 64 Adrovic). Antrenor: Cristi Pustai.
Cartonașe galbene: Anton (min. 44), Momcilovic (min. 48), Eric (min. 90)

Arbitri: Sebastian Colțescu – Vasile Marinescu, Alexandru Vodă.

1-0, min. 18, Stana a înscris cu un șut puternic din afara careului, la rădăcina barei.