Final de sezon în Liga a III-a

/ 30 mai 2013

Cortina a căzut și peste Liga a III-a, echipele gorjene disputând astăzi ultimele partide din această ediție de campionat.

unguru bucurie golDeja promovată, Minerul Motru a abordat meciul de la Caransebeș mult mai relaxată și și-a permis chiar să piardă meciul cu Autocatania, scor 3-1 (2-0). Unicul gol al motrenilor a fost înscris de Stoenac.

Jiul Rovinari a încheiat sezonul cu un succes la limită, scor 2-1 (0-0), în fața celor de la CS Apă Craiova și a realizat cea mai bună performanță din istoria clubului rovinărean. Victoria a venit din nou greu, în ultimele cinci minute, după ce oaspeții reușiseră să deschidă scorul. Juniorul Stegaru a fost cel care a restabilit egalitatea, în minutul 85, iar Trașcă a adus victoria în minutul 90, cu acest scor Jiul terminând pe locul 2 în seria a IV-a a Ligii a III-a.

Și Pandurii II Târgu Jiu a avut parte de un succes în ultimul joc din acest campionat. Echipa antrenată de Dan Staicu s-a impus cu 2-0 (1-0) în deplasarea de la Vladimirescu, iar cu cele trei puncte aduse de reușitele lui Unguru și Petrache, Pandurii II a urcat pe locul 5, devansând-o pe Minerul Mătăsari, care a stat în această ultimă rundă și a terminat sezonul pe locul 6.

Rezultatele ultimei etape:

Autocatania Caransebeș – Minerul Motru 3-1 (2-0)
CS Vladimirescu – Pandurii II Târgu Jiu 0-2 (0-1)
Vulturii Lugoj – Millenium Giarmata 4-1 (4-0)
Flacăra Făget – AFCM Reșița 0-2 (0-1)
Jiul Rovinari –  CS Apă Craiova 2-1 (0-0)

Clasamentul final Liga a III-a, seria a IV-a:

1. Minerul Motru          22        12        8          2          36-20      44
2. Jiul Rovinari             22        11        6          5          26-22      39
3. Millenium Giarmata    22        9          8          5          35-25      35
4. AFCM Reşiţa            22        9          8          5          31-22      35
5. Pandurii II Târgu Jiu  22        9          4          9          31-21      31
6. Minerul Jilţ Mătăsari  22        8          7          7          25-20      31
7. Muncitorul Reşiţa      22        6          10        6          27-31      28
8. Vulturii Lugoj           22        6          6          10        28-33      24
9. Autocatania            22        6          6          10        27-41      24
10. Flacăra Făget*       22        7          6          9          17-24      23
11. CS Apă Craiova      22        5          6          11        14-25      21
12. CS Vladimirescu**  22        2          9          11        12-25      13