Energia menține tradiția și câștigă cu CSS Giurgiu

/ 11 noiembrie 2012

Energia Rovinari nu a pierdut până acum în confruntările, e drept, destul de puține, cu CSS Giurgiu și nu a făcut-o nici acum, trupa lui Slobodan Nikolic reușind o victorie importantă, scor 77-72 (20-20, 21-17, 19-10, 17-25).

După trei înfrâgeri consecutive, din care ultima a fost extrem de dureroasă, Energia era obligată să câștige, chiar dacă adversarul nu era unul deloc comod. S-a văzut asta încă din primul sfert, unul foarte echilibrat, în care cele două echipe s-au succedat la conducere și care s-a încheiat la egalitate, scor 20-20. Sfertul secund a continuat în aceeași notă, însă cu Energia ceva mai exactă la aruncări, în vreme ce girugiuvenii a ratat mult de la linia de trei puncte, condiții în care, și grație unei scheme reușită în ultima secundă de echipa gazdă și finalizată spectaculos de Darby, scorul pauzei a fost 41-37.

Primele cinci minute ale sfertului trei au fost la fel de echilibrate, apărările făcându-și foarte bine treaba. Energia a apăsat puternic pe pedală în a doua parte a sfertului trei, când, de la 47-44, a ajuns să conducă cu 60-47 înaintea ultimelor 10 minute de joc. Oaspeții au început sfertul patru cu un run de 8-0 și Energia și-a pierdut din avantajul luat, Darby a punctat de la linia de fault abia după circa patru minute de joc pentru primele puncte ale gorjenilor din sfertul patru, iar Lăpuște, cu o aruncare de trei puncte și un three-point-play a dus scorul la un liniștitor 70-57. Liniștea nu avea să fie de prea lungă durată, giurgiuvenii s-au apropiat de două ori la doar patru puncte de gazde, însă nu au avut forța de a intra în overtime, așa cum s-a întâmplat în meciul amical din presezon, Energia impunându-se meritat cu 77-72.

Energia Rovinari – CSS Giurgiu 77-72 (20-20, 21-17, 19-10, 17-25)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Atanackovic (11), Deconescu, Gliga, Darby (14), Roșu (2), Bratoloveanu, Lăpuște (15), Steffel (16), Giles (6), Nikolic (13), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

CSS Giurgiu: Nicolae (3), Bivolaru, Ware (4), Thomas (11), Gasca, Corneanu, Burrell (8), Petty (22), Vlaicu (12), Harvey (12). Antrenor: Chris Terrell.

Arbitri: Marius Ciulin, Laszlo Bukuresti, Vlad Potra.