Victorie pentru Energia, trupa lui Nikolic este în grafic

/ 28 septembrie 2012

După primul joc disputat în acest sezon, Energia a reușit să-și treacă în cont primele două puncte în seria a II-a a primei faze a Cupei României, echipa gorjeană impunându-se cu 92-78 (22-25, 26-20, 19-16, 25-17) în fața celor de la BC Miercurea Ciuc.

Victoria Energiei îi ține pe elevii lui Slobodan Nikolic cu șanse în lupta pentru calificarea în faza următoare a Cupei României, mîine urmând a juca cu cei de la BC Mureș Târgu Mureș.

Ciucanii au început mai bine li au preluat conducerea, scor 9-2, Energia a revenit la doar două lungimi în spatele adversarei, dar prima pauză a găsit pe BC Miercurea Ciuc conducând cu 25-22.  Sfertul secund a început cu Darby în prim-plan, americanul readucând egalitatea pe tabelă, scor 27-27, după ce a matcat cinci puncte, iar reușita lui Mocanu i-a readus pe gorjeni la conducere. Ciucul a forțat și a preluat din nou conducerea , scor 36-32, însă a urmat un parțial de 12-0 pentru Energia, care s-a distanțat la 36-44, scorul pauzei mari fiind însă ceva mai strâns, 45-48.

Energia a început slab și sfertul trei și a permis ca echipa din Miercurea Ciuc să preia din nou conducerea, 52-48, însă s-a trezit la timp și a făcut un parțial de 9-0 cu care a preluat din nou conducerea, scor 52-57. Debuturile sferturilor au fost punctul slab al Energiei în acest meci, nici în ultimul sfert nereușind să aibă un început bun, iar Ciucul a profitat și a preluat conducerea, 73-72, când mai erau de jucat aproximativ 7 minute. Finalul a fost însă clar dominat de elevii lui Slobodan Nikolic, care au beneficiat de o nouă zi excelentă a lui Darby, care a marcat în acest meci 32 de puncte, de o aruncare de trei puncte venită la timp din brațul lui Flavius Lăpuște și de nervii mai tari ai lui Giles și Steffel, astfel încât Energia s-a impus clar, cu 92-78.

BC Miercurea Ciuc – Energia Rovinari 78-92 (25-22, 20-26, 16-19, 17-25)

BC Miercurea Ciuc: Lokody, Dogaru, Vita, Henifin (14), Foalea (4), Bubalo (20), Hajdic ((12), Filipovi (10), Avalic (5), Hejas, Dupre (13), Corpodean. Antrenor: Laszlofy Botond.

Energia: Atanackovic (13), Deconescu, Gliga, Darby (32), Bratoloveanu, Lăpuște (9), Steffel (11), Mocanu (9), Singleton (3), Giles (10), Nikolic (5), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

Al doilea meci al primei etape din seria Energiei, cel dintre BC Mureș Târgu Mureș – CSM Oradea, s-a încheiat cu scorul de 66-77 (14-17, 17-11, 16-24, 19-25).

Mâine, de la ora 17:30, Energia va juca contra celor de la BC Mureș Târgu Mureș.