CSS Târgu Jiu s-a calificat în semifinalele CN under 15

/ 15 martie 2012

Echipa de juniori under 15 a CSS Târgu Jiu a obținut un nou succes la Turneul Final al Campionatului Național de baschet masculin de la Ploiești, elevii lui Gabriel Bekeș învingând cu 93-87 (23-29, 27-17, 14-25, 29-16) pe CS Dan Dacian București.

Ca și în primul meci disputat la Ploiești, cel cu Speranța Dinamic Cluj, tinerii baschetbaliști gorjeni au avut un start ratat, au fost conduși cu 11-6, 17-8 și 27-13, iar primele zece minute s-au încheiat cu echipa bucureșteană în avantaj, scor 23-29. CSS Târgu Jiu a pornit tare în sfertul doi și după trei minute de joc reușea să egaleze, scor 31-31, iar cu cinci minute înaintea pauzei mari era deja în avantaj, 34-31. Avantajul baschetbaliștilor gorjeni a crescut, CSS a condus cu 39-33, dar la pauza mare elevii lui Bekeș aveau doar patru puncte în fața bucureșetenilor, scor 50-46.

Sfertul trei a fost unul de coșmar pentru gorjeni, CS Dan Dacian a recuperat ecartul și s-a detașat în mod constant de CSS Târgu Jiu, înaintea ultimelor zece minute de joc elevii lui Bekeș având de recuperat un ecart de 7 puncte, scor 64-71.

Finalul a fost unul de infarct, CSS Târgu Jiu lutând pentru egalarea care a venit după cinci minute de joc din sfertul patru, când tabela indica 80-80. Cu două minute înainte de final la conducere era CS Dan Dacian, scor 85-86. După ce au preluat conducerea cu 87-86, gorjenii s-au concentrat mai bine, Rogobete a marcat de la linia de fault de patru ori, Vlad a transformat și el două aruncări libere, în vreme ce bucureștenii n-au mai înscris decât un singur punct și CSS Târgu Jiu s-a impus cu 93-87.

Cei mai buni oameni ai gorjenilor au fost Vlad, cu 28 de puncte și 7 recuperări, și Rogobete, cu 20 de puncte și 8 recuperări.

Mâine, de la ora 13:00, CSS Târgu Jiu va juca cu LPS Târgu Mureș într-un meci care va stabili de pe celoc vor intra gorjenii în semifinale, 1 sau 2, din cealaltă grupă calificându-se în semifinale U Mobitelco Cluj și Dinamo CSS 6 București, dealtfel, careul de ași de la această ediție a CN under 15 fiind format din aceleași echipe care au jucat semifinalele și anul trecut la under 14.