Energia Rovinari a pierdut primul meci pe teren propriu în acest campionat

/ 21 noiembrie 2009

barber_2111Baschetbaliştii lui Theo Evans au cedat pe teren prorpiu în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş, scor 73-93, înfrângerea fiind una normală având în vedere diferenţa evidentă de valoare dintre cele două echipe la momentul actual.

Energia a încercat din răsputeri să limiteze proporţiile scorului, iar la final a fost la doar o secundă de a reuşi să coboare chiar sub un ecart de 20 de puncte, Troupe marcând cu câteva fracţiuni de secundă în urma sirenei ce anunţa sfârşitul jocului.

Primele trei sferturi au fost dominate categoric de oaspeţi, Energia dovedindu-şi neputinţa sub panouri, acolo unde lipsa unui pivot adevărat complexează echipa gorjeană de fiecare dată când are în faţă un adversar cu jucători de poziţia 5 de calitate. Cu un Tyner în continuare modest, cu un Griffin de nerecunoscut şi cu un Cole monument al neputinţei, Energia a dat impresia că va încheia meciul în genunchi, dar în ultimul sfert, pe fondul unor nervozităţi a oaspeţilor şi al unei susţineri din partea publicului, elevii lui Evans au reuşit să schimbe ceva din impresia proastă lăsată în prima parte a meciului. Energia a câştigat ultimul sfert, dar acest lucru contează doar pentru legătura pe care echipa se străduieşte să o menţină cu publicul, unul care a fost extraordinar la acest meci, spectatorii prezenţi în tribună aplaudând frenetic reuşitele ambelor echipe înţelegând că actualei trupe cu care Energia avoluează în campionat i-ar fi fost imposibil să facă mai mult în faţa ardelenilor.

Energia Rovinari – Gaz Metan Mediaş 73-93 (13-20, 17-25, 14-31, 29-17)

Sala Polivalentă din Târgu Jiu, spectatori: 550

Energia: Tyner (8), Troupe (22), Lupusavei, D. Ilie, Apostol (8), Isleam (2), Alionescu, Griffin (3), Amarghioalei (3), Stroescu (3), Cole (4), Barber (20). Antrenor: Theo Evans.

Gaz Metan: Zigeranovic (7), Kitwana (9), Dumitrescu (21), Mitchel (15), Phelps (4), Babut, Howell (18), Jucan (6), Nicoară (13), Buciuman. Antrenor: Bruno Soce.

Arbitri: Stelian Bănică, Viorel Constantinescu, Gabriel Dima.