Pandurii Târgu Jiu – Astra Giurgiu 1-1 (0-1) – LIVE TEXT

/ 29 mai 2013

Ziua cea mare a sosit, Pandurii joacă împotriva Astrei având perspectiva de a deveni vicecampioana României. Gorjenii stau la mâna lor, o victorie consfințindu-le poziția a doua la finele unui sezon de vis. Și cu un egal poate rămâne pe locul doi, asta însă doar în cazul în care și Petrolul va remiza în această seară cu Gaz Metan Mediaș la Ploiești.

pandurii - astra

Pandurii Târgu Jiu – Astra Giurgiu 1-1 (0-1)

Stadion „Municipal”, Târgu Jiu, spectatori: 7.000

Au înscris: Lemnaru (min. 55) / Boukari (min. 33)

Pandurii: Lazar – Ungurușan, Viera, Mamele, Vlad – Anton – Nicoară (min. 86 Rada), Nistor, Răduț, Ibeh (min. 61 Voiculeț) – Matulevicius (min. 54 Lemnaru). Antrenor: Cristi Pustai.

Astra: Gavrilaș – Mățel, Găman, A. Mureșan, Morais – Takayuki, Florescu – Tembo, Boukari,  Budescu (min. 79 Distefano) – Fatai (min. 59 Ivanovski). Antrenor: Daniel Isăilă (suspendat).

Cartonaș galben: Ibeh (min. 45), Al. Dan (min. 77), Nicoară (min. 86) / Mățel (min. 40)

Arbitri: Alexandru Tudor – Octavian Șovre, Marius Nicoară.

Filmul meciului:

Cu 12 minute înaintea startului partidei în trinbune au luat loc deja circa 5.000 de suporteri gorjeni

Rezerve la Pandurii sunt Mingote, Rada, Rusu, Cristea, Voiculeț, Lemnaru, Al. Dan.

Suspendați, Dinu Vamă și Isăilă vor sta în loja oaspeților, acolo unde a luat loc și patronul giurgiuvenilor, Ioan Niculae.

Min. 1: Astra începe în forță, Tembo centrează de pe stânga, dar Boukari reia cu capul peste poartă din 4-5 metri.

Min. 4: Corner pentru Pandurii executat de Nistor, Viera reia din colțul careului mic la o palmă de vinclu.

Min. 5: Ibeh se întoarce în careul giurgiuvean și șutează de la 14 metri, dar Gavrilaș reține.

Min. 8: Nicoară face o cursă solitară pe dreapta și încheie acțiunea cu un șut de la 28 de metri, puțin pe lângă poarta oaspeților.

MIn. 11: Suporterii Pandurilor fac valuri în tribune în așteptarea unui gol în poarta Astrei.

Min. 12: Lazar intervine excelent la un șut puternic de la 16 metri al lui Tembo.

Min. 14: Răduț îl deschide în adâncime pe Nicoară, acesta ia fața fundașului și șutează din unghi. la colțul scurt, dar Gavrilaș respinge.

Min. 15: Ocazie imensă pentru Pandurii. Matulevicius nu poate pune latul la o centrare perfectă a lui Ibeh la limita careului mic.

Min. 17: Contraatac al Pandurilor inițiat de Nicoară, Matulevicius șutează, dar mingea e deviată în corner.

Min. 24: Boukari șutează de la 20 de metri, puternic dar pe mijlocul porții, iar Lazar reține.

Min. 33: Nistor are o acțiune frumoasă, centrează în fața porții dar respinge Florescu din fașa lui Matulevicius.

Min. 33: GOL ASTRA!!! Tembo centrează de pe dreapta, Boukari ia fața fundașilor și înscrie pe lângă Lazar.

Min. 44: Budescu șutează de la 12 metri, lateral stânga, dar Lazar reține.

Min. 45: Se arată 2 minute de prelungire. Astra trage de timp. Doi jucători sunt la pământ solicitând aistență medicală.

Min. 45+1: Nistor șutează de la 19 metri, poziție centrală, dar o face slab, pe lângă poartă.

Min. 46: A început a doua repriză. Nu s-au făcut schimbări.

Min. 50: Nicoară croșetează în careul mic giurgiuvean, dar nu șutează și oaspeții interceptează.

Min. 52: Matulevicius încearcă o deviere pe lângă Gavrilaș, ieșit la 10 metri, dar portarul oaspeților agață mingea și Pandurii ratează o ocazie imensă.

Min. 55: GOOOOOOOOOOOOOOL PANDURII!!! Ungurușan centrează perfect pentru Lemnaru care-l învinge cu o lovitură de cap din 6 metri pe Gavrilaș.

Min. 67: Tembo șutează din unghi, Lazar respinge în corner.

Min. 68: Budescu scapă pe stânga, Lazar iese în întâmpinare, și șutul lui Budescu lovește plasa laterală.

Min. 76: La acest scor, fiind 0-1 la Ploiești între Petrolul și Gaz Metan Mediaș, Pandurii sunt pe locul 2 cu 15 minute înaintea finalului de campionat.

Min. 77:  Morais execută peste poartă o lovitură liberă de la 27 de metri.

Min. 78: Astra presează, Pandurii se apără în propria jumătate.

Min. 90: S-au arătat 4 minute de prelungire.

Min. 90+4: FINALLLLLLLLLLLLL!!!! Pandurii sunt în EUROPA!!!!!!!!