Minerul Motru, egalată în ultimul minut

/ 28 septembrie 2012

Minerul Motru a pierdut fotoliul de lider al seriei a IV-a din Liga a III-a după ce a fost egalată în ultimul minut de joc al partidei de la Reșița cu FCM Școlar, scor 2-2 (1-1).

Trupa lui Fane Nanu a început prost meciul primind gol în minutul 5, dar Boroiban a restabilit egalitatea după alte cinci minute de joc stabilind scorul pauzei. Cernica, titularizat inspirat de Nanu în atacul motrenilor, a adus Minerul în avantaj la doar trei minute de la reluare și se părea că golul său va fi cel al victoriei, însă gazdele au înscris în minutele de prelungire.

Ștefan Nanu, antrenor Minerul Motru:

„Am făcut un meci bun în fața unei echipe experimentate. Păcat de faza din finalul jocului, cu puțină atenție puteam să ne întoarcem cu toate cele trei puncte. Am avut parte și de un meci în care n-am putut alinia formula standard, Țiclea a fost accidentat și l-am lăsat acasă, Ivan s-a accidentat în prima repriză și l-am scos înainte de pauză. Am fost inspirat că l-am titularizat în atac pe Renato Cernica”.

În aceeași etapă, ultimul minut de joc a adus o înfrângere pe teren propriu pentru Minerul Mătăsari, care a pierdut cu 0-1 în fața celor de la Millenium Giarmata.

FCM Școlar Reșița – Minerul Motru 2-2 (1-1)

Stadion „Mircea Chivu” Reșița

Minerul Motru: Trică (min. 46 Moiș) – Iclănzan, Dicu, Ureche, C. Laurențiu – Răduca, Șoo (min. 46 Bogdanovic), M. Laurențiu, Ivan (min. 33 Petculescu) – Boroiban (min. 89 Fruntelată), Cernica. Antrenor: Ștefan Nanu.

1-0, min. 5, Costescu din interiorul careului după o greșeală colectivă în careul motrean.
1-1, min. 10, Boroiban cu capul din 6 metri la o centrare a lui Cosmin Laurențiu.
1-2, min. 48, Cernica a înscris cu o lovitură de cap la colțul scurt.
2-2, min. 90, Costescu cu o foarfecă din interiorul careului, mingea a lovit bara și a căzut pe linia porții, asistentul indicând gol.

Rezultatele etapei a V-a:

FCM Școlar Reşiţa – Minerul Motru 2-2 (1-1)
Minerul Mătăsari – Millenium Giarmata 0-1(0-0)
Jiul Rovinari – Pandurii II Târgu Jiu 1-1 (0-0)
Flacăra Făget – CS Vladimirescu 1-0 (0-0)
Vulturii Lugoj – Muncitorul Reşiţa 3-0 (1-0)
CS Apă Craiova şi Autocatania Caransebeş au stat.

Clasamentul Ligii a III-a, seria a IV-a:

1. Flacăra Făget        4          3          1          0          3-0      10
2. Minerul Motru         5          2          3          0          5-3      9
3. Millenium Giarmata  4          2          2          0          6-1      8
4. Vulturii Lugoj         4          2          1          1          7-5      7
5. Minerul Mătăsari     5          2          1          2          5-4      7
6. Jiul Rovinari           4          1          3          0          2-1      6
7. Muncitorul Reșița    5          1          3          1          2-4      6
8. Autocatania           4          1          2          1          5-4      5
9. FCM Școlar Reșița   4          1          2          1          4-4      5
10. CS Vladimirescu     5          0          3          2          1-3      3
11. Pandurii II Tg. Jiu   4          0          1          3          1-4      1
12. CS Apă Craiova      4          0          0          4          1-9      0