Energia, eliminată din cupă

/ 22 mai 2012

Energia Pandurii Târgu Jiu a ratat calificarea în semifinalele turneului final al Cupei României la handbal masculin, fiind învinsă în primul tur de medaliata cu bronz a Ligii Naţionale, HC Odorhei, scor 28-32.

Energia, finalista ediţiei trecute a Cupei României, a fost trimisă acasă după prima zi a turneului final al competiţiei de la Baia Mare. HC Odorhei şi-a luat revanşa pentru înfrângerea de acum un an şi a avansat în careul de aşi al Cupei României după o repriză secundă foarte bună.

Cu o apărare agresivă şi Dragomir inspirat între buturi, echipa lui Liviu Andrieş a controlat primul act. Gorjenii au luat un avans de cinci goluri în minutul 15, 9-4, obligându-l pe Vlad Caba să ceară time-out. Cei de la Odorhei au schimbat partitura şi au înscris de patru ori fără replică din partea adversarului, 8-9 (min. 21). Totuşi, linia de nouă metri a oltenilor, singura armă de altfel în acest joc, a găsit soluţii şi a menţinut avansul minim la pauză (14-13).

Lucrurile s-au schimbat la 180 de grade la reluare. Dragomir nu a mai prins nimic, apărarea a fost vraişte, iar HC Odorhei a preluat controlul. Ciobanu, fostul portar al Energiei, a făcut un meci mare în poarta harghitenilor şi a salvat în multe situaţii clare de gol, turnând plumb în picioarele pandurilor. Asoltanei şi Apolzan, ambii în top zece marcatori ai Ligii Naţionale, au fost foarte şterşi, obligând interii să arunce pripit la poartă. Cu Enache, nerefăcut complet, şi fără Mledenciu şi Mazilu, soluţiile din lot au fost limitate şi Liviu Andrieş a forţat cu un nucleu restrâns.

Oboseala i-a copleşit pe băieţii lui Andrieş, improvizaţiile pe postul de inter dreapta nu au mai dat roade şi Odorhei a zburdat spre calificare (25-21, min. 48).

Energia a încheiat sezonul şi a ratat şi mica speranţă de calificare în cupele europene prin Cupa României.

După primele trei jocuri din primul tur al Cupei României s-au calificat în semifinale, HCM Constanţa, CSU Bucovina Suceava şi HC Odorhei. Ultimul loc şi-l dispută Ştiinţa Bacău şi Poli Timişoara.

HC Odorhei – Energia Pandurii 32-28 (13-14)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” (Baia Mare), spectatori 200

HC Odorhei: Ciobanu – Kuzmanovski (11 goluri), Florea (3), Johanson (3), Rusia (7), Komporai (2), Adomnicăi (3), Mihalcea (3).

Energia: Dragomir, Rădulescu – Păiuş (6), Apolzan (4), Dan Ilieş (1), Giotoiu (3), A. Popescu (6), Udriştoiu (1), Şandru (5), Asoltanei (2).

Au arbitrat: Pavel/State.