Pandurii râmâne în lupta pentru locul 6

/ 28 aprilie 2012

Pandurii Târgu Jiu a învins pe “Cluj Arena” şi a egalat “şepcile roşii” în clasament. Cu 42 de puncte, gorjenii au luat o opţiune serioasă pentru locul 6. Echipa din Târgu Jiu a provocat prima înfrângere din cariera lui Claudiu Niculescu ca antrenor în Liga 1.

Deşi anunţa modificări printre titulari, Petre Grigoraş a trimis pe teren cel mai bun „unsprezece”. Daţi ca incerţi, Pintilii şi Maxim s-au refăcut şi au intrat din primul minut. Pandurii şi-a asigurat posesia, dar finalizările, destul de multe, au fost mai mereu fără periculozitate. Ibeh a prins poarta şi Bornescu a prins uşor (‘2). Ghetele roz ale lui Pintilii au fost omniprezente la mijloc şi pandurii au împins mereu jocul spre poarta adversă. Nistor a şutat pe lângă poartă (‘11), iar Maxim a recentrat în braţele lui Bornescu (‘12). Doar două exemple ale dominării oltenilor !

Noroc chior !

“U” Cluj a replicat palid, în special din faze fixe. Mingote a ieşit greşit pe centrări, însă a scăpat la reluarea lui Pele (‘18). Lusitanul a avut noroc şi la şutul în bară al lui Grozav, după o bâlbâială a defensivei oltene (‘45).

“Şepcile roşii” au rămas timide în ofensivă şi tot Pandurii a controlat jocul şi după pauză. Alex Grigoraş, introdus în locul lui Ibeh, nu a găsit spaţiul porţii în urma unui corner. Şi Voiculeţ a punctat la capitolul „şuturi spre poartă”, fără succes. Echipa lui Grigoraş a avut din nou şansă. Tony a găsit doar plasa laterală după o angajare în şase metri (‘54). Cristea şi Grigoraş l-au încercat pe Bornescu, nu prea tare, goalkeeperul reţinând uşor de fiecare dată. Mingote a lăsat în urmă greşelile şi s-a evidenţiat în minutul 76 la şutul violent al lui Dorinel Popa.

Grig, mai inspirat

Şi Niculescu, şi Grigoraş au făcut schimbări ofensive. Grig l-a scos pe Rada şi l-a trimis în teren pe Batin, iar “Clau-gol” a mizat de Drăghici. Cel inspirat avea să fie Grigoraş. Rezervele Cristea şi Batin au lucrat golul pandurilor, Voiculeţ finalizând cu latul din zece metri (0-1, ‘78). Batin a mai ratat două şanse mari. Mai întâi a şutat în Bornescu (‘82) pentru ca în minutele de prelungire să tragă în bară (‘92).

Pandurii obţine a treia victorie în deplasare în acest sezon şi cu 42 de puncte egalează pe “U” Cluj în clasament. Gorjenii urcă pe locul 7, cel puţin până mâine când Oţelul va disputa jocul din etapa a 28-a.

“U” Cluj – Pandurii Târgu Jiu 0-1 (0-0)