Energia a pierdut în faţa celor de la Potaissa

/ 3 septembrie 2011

Potaissa Turda este câştigătoarea Memorialului „Gheorghe Daviţoiu” după ce s-a impus în ultimul meci al turneului în faţa echipei gazdă, Energia Pandurii Târgu Jiu, scor 36-33 (20-19).

Deşi au jucat ceva mai bine decât în primele două partide, handbaliştii lui Liviu Andrieş nu au reuşit să ducă şi ulciorul la apă pentru a treia oară, Energia nefiind capabilă să mai întoarcă încă o dată soarta meciului, aşa cum o făcuse cu CSM Ploieşti sau cu Steaua.

Potaissa s-a detaşat după primele 10 minute de joc conducând cu 7-4, iar în minutul 20 diferenţa crescuse la patru goluri, scor 14-10. Energia a avut o perioadă mai bună în ultimele zece minute ale primei reprize reuşind să revină la un singur punct în spatele adversarului.

După revenirea de la cabine, Energiei i-a fost greu să mai înscrie, în primele şase minute nereuşind să marcheze doar o singură dată, Potaissa detaşându-se din nou, scor 24-20 în minutul 36.  Elevii lui Andrieş au marcat apoi de cinci ori fără să primească gol făcând ca tabela să arate pentru prima dată un avantaj pentru Energia, scor 25-24 în minutul 41. Chiar dacă s-au detaşat la două goluri în minutul 45, scor 29-27, finalul meciului a aparţinut turdenilor, mai lucizi şi mai proaspeţi fizic.

Penultimul joc al turneului, cel dintre Steaua şi CSM Ploieşti, a fost tranşat lejer de prahoveni în favoarea lor, iar diferenţa de scor, 25-31, a trimis CSM Ploieşti pe locul al doilea în clasamentul final al Memorialului „Gheorghe Daviţoiu” luând faţa Energiei, care a terminat abia pe locul trei, Steaua fiind cea care a încheiat competiţia pe ultimul loc.

În afara trofeelor acordate pentru ocupantele primelor trei locuri, au mai fost premiaţi de organizatori şi cel mai bun portar, Levente Szabo, de la Potaissa, şi cel mai bun marcator al turneului, Apolzan, de la Energia.