Energia a pierdut clar la Reşiţa, scor 34-28

/ 24 noiembrie 2010

În ciuda optimismului, afişat poate doar de conjunctură de către Vasile Stângă, Energia a pierdut cu scorul de 34-28 (16-15) confruntarea din deplasare cu UCM Reşiţa.

Energia a ţinut piept adversarului doar în prima repriză, una care a fost echilibrată şi câştigată la limită de gazde cu scorul de 16-15. De la cabine elevii lui Czari au revenit mult mai montaţi, în primele 10 minute ale părţii secunde UCM Reşiţa reuşind să se detaşeze mai întâi la 7 goluri, apoi, în minutul 47 la zece goluri, tabela indicând un dezarmant pentru gorjeni 28-18. Chiar dacă Energia a încercat să revină în joc, până la final nu a reuşit decât să limiteze din proporţiile scorului.

Cel mai bun marcator al partidei a fost extrema stânga a Energiei, Gabriel Florea, cu opt reuşite, jucătorul echipei gorjene fiind şi golgheterul campionatului cu 93 de goluri marcate până acum.

UCM Reşiţa – Energia Pandurii Târgu Jiu 34-28 (16-15)

Reşiţa: Antonaru, Irimuş, Szabo, Ghionea (7), Irimescu (6), Georgescu (4), Djordjevic (4), Fenic (4), Rohozneanu (2), Pârâianu (2), Vujadinovic (2), Tucanu (1), Petrea (1), Stamate (1), Stan, Grozăvescu. Antrenor Gligore Czari.

Energia: Ciobanu, Dragomir, Florea (8), Novanc (4), Stojchevski (4), Kukrika (3), Criciotoiu (2), Şandru (2), Vukas (2), Păiuş (1), S. Iacob (1), Giotoiu (1), Enache, Humberto, Apolzan, Truică. Antrenor Vasile Stângă.

Arbitri: Marius Barcan şi Ştefan Ciurea