CUPA ENERGIA / Minaur Baia Mare a învins surprinzător pe Steaua

/ 22 ianuarie 2010

Al doilea meci al primei zile la Cupa Energia a adus şi prima surpriză, Minaur Baia Mare învingând într-un meci de mare luptă pe Steaua MFA Bucureşti cu scorul de 26-25 (10-15).

Minaur a început în forţă partida sa de debut la Cupa Energia şi a condus cu 6-2 în minutul 10, dar steliştii au revenit, au avut 10 minute în care n-au primit gol şi după ce au egalat în minutul 20, scor 6-6, au luat conducerea şi pe fondul unor ratări imense ale maramureşenilor s-au distanţat conducând la pauză cu 15-10.

Deşi a părut că Steaua are meciul în mână, după un festival al ratărilor în repriza secundă, campioni la acest capitol fiind cei de la Minaur, trupa lui Crăciun a reuşit să egaleze cu 2 minute înainte de final. Minaur a profitat de căderea mai mult psihică a bucureştenilor şi în ultimele două minute a reuşit să marcheze de două ori primind unul singur, fapt care le-a adus victoria în meciul doi al primei etape a Cupei Energia.

Învingătoare în primele două meciuri, Energia Pandurii şi Minaur vor juca în această seară cu începere de la ora 18:00, în vreme ce de la ora 20:00 Steaua şi Dinamo vor încerca să-şi apropie primul succes la acest turneu.

Steaua Bucureşti – Minaur Baia Mare 25-26 (10-15)
Sala Polivalentă Târgu Jiu, spectatori: 150

Steaua: Ciobanu, Cenuşă, Laufceag, Novanc (3), Mazilu, Manea (2), Stavrositu (1), M. Răpciugă (2), Georgescu (4), Petrea (1), Cian (5), Vujadinovic (3), Săulescu (2), Savenco (2). Antrenor: Bozo Rudic.

Minaur: Vasile Viman, Irimuş, Micu, Vasile, Fotonea, Mihai (2), Sas (2), Musteaţă (3), Buciuman, A. Popescu (1), Gavrilovic (1), Babici (2), Pop (4), Câmpan, Varady (5), Asoltanei (5), Bondar (1). Antrenor: Ioan Crăciun.

Arbitri: Anton Drăgănescu şi Adrian Eremia.