Pîșcu, vicecampioană la 5.000 m

/ 24 iunie 2014
Campionatele Naționale de juniori I disputate în weekend la București nu au trecut fără ca Gorjul să-și ia partea de rezultate notabile.

piscuAndreea Pîșcu a devenit vicecampioană națională după ce a terminat pe locul al doilea cursa de 5.000 de metri, cursă câștigată de craioveanca Daniela Bogdan.

Deși cu patru ani mai mică decât câștigătoarea probei, Adina Amzucu a terminat pe locul 5 la triplusalt, concurs pe care sportiva de la CS Pandurii Târgu Jiu, antrenată de Ion Bură, l-a terminat cu o performanță de 11,17 m. Tot în fața unor adversare mai mari ca ea cu ani buni, Adina Amzucu a terminat pe locul 6 în proba de înălțime, acolo unde a sărit 1,60 m la a doua încercare.