Energia Pandurii a cedat în primul meci al Cupei Minaur

/ 16 august 2013

Trupa lui Liviu Andrieș a fost o palidă replică a ceea ce s-a dorit a fi noua echipă a Energiei, primul meci disputat de gorjeni la Cupa Minaur fiind pierdută mult mai clar decât o arată scorul, 25-22 (15-9) cu HC Minaur Baia Mare.

paius cu minaurDupă ce a ajuns la Baia Mare cu doar trei ore înaintea meciului, jucătorii Energiei au fost simple jaloane pentru gazdele turneului în a doua jumătate a primei reprize, una câștigată de Minaur cu 15-9 și grație evoluției de excepție a portarului Irimuș. Acesta a continuat să facă minuni în poarta băimăreană în repriza secundă, iar scorul a luat proporții, în minutul 42 tabela arătând 19-11. La 22-14, gazdele au oprit motoarele, pe teren au pătruns rezervele ambelor echipe, iar Energia a redus din handicap, scorul final arătând doar trei goluri între cele două echipe, o diferență oarecum mincinoasă.

Partida dintre Minaur și Energia a fost una presărată de numeroase eliminări, ambii antrenori fiind trimiși în tribune, iar în rândul jucătorilor dictându-se foarte multe eliminări de două minute, dar și cartonașe roșii, Păiuș fiind unul dintre jucătorii ce au strâns trei eliminări ce l-au făcut să nu termine meciul îm teren.

În primul meci al turneului, Știința Dedeman Bacău a învins clar Steaua cu 34-26 (14-16)

Minaur Baia Mare – Energia Pandurii Târgu Jiu 25-22 (15-9)

Sala „Lascăr Pană”, Baia Mare

Minaur: Irimuș, Viman, Grasu (7), Bera (3), B. Mihai (3), Fotache (4), Bușecan (2), Leordean, Bondar (2), Orban (2), Olah, An. Popescu, Baican, Acsinia. Antrenori: Gheorghe Covaciu – Adi Popovici.

Energia: Antonaru, Juzbasic, Apolzan (2), Mledenciu, Mureșan (5), Acatrinei (1), Giotoiu, Ilieș (1), Dragnea (2), Liberț (2), Păiuș, Dinescu (3), Asoltanei (1), Enache (3). Antrenori: Liviu Andrieș – Adrian Gorun.