Petrolul Ţicleni şi-a adjudecat şi Cupa României Creativ

/ 19 iunie 2010

Câştigători şi ai campionatului judeţean, fără a fi promovat însă în Liga a III-a, Petrolul Ţicleni a pus mâna şi pe Cupa României Creativ în acest sezon realizând astfel eventul în Gorj .

Petrolul Ţicleni a trecut peste amărăciunea eşecului din barajul pentru promovarea în Liga a III-a, scor 0-4 la Râmnicu Vâlcea cu CSM Slatina, şi a învins fără probleme pe Unirea Cruşeţ în finala Cupei României Creativ. Meciul s-a disputat la Rovinari, pe noul stadion, în faţa a aproape 1.000 de spectatori, dar şi a unor oficialităţi ale judeţului precum Ion Călinoiu, preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, şi Dorin Filip, primarul Rovinariului.

Meciul a fost unul nu foarte spectaculos, dar încrâncenat, fără însă a trece de limita regulamentului. Petrolul Ţicleni a deschis scorul cu cinci minute înainte de pauză, Stamatescu dejucând pasul la offside ale celor de la Unirea Cruşeţ rupând astfel echilibrul în care s-a încadrat prima repriză. După pauză golurile lui Suliţă şi Stroe au clarificat problema învingătoarei, Unirea Cruşeţ picând fizic în partea a doua a reprizei secunde

Cu această ocazie, AJF Gorj a făcut premierea pentru sezonul recent încheiat. În afara acordării trofeelor pentru Cupa României Creativ, AJF Gorj a mai acordat Petrolului Ţicleni trofeul pentru câştigarea campionatului judeţean, Ştiinţa Turceni pentru locul doi, iar Unirea Cruşeţ pentru poziţia a treia.

Petrolul Ţicleni – Unirea Cruşeţ 3-0 (1-0)