Constantina Diţă, apreciată de japonezi chiar şi când termină cursa pe locul 11

/ 17 noiembrie 2009

constantina ditaInvitată să participe la Maratonul de la Yokohama, atleta gorjeană Constantina Diţă a terminat cursa pe locul 11, la aproximativ 11 minute de câştigătoare, rusoaica Inga Abitova.

Constantina Diţă a fost invitata specială a organizatorilor, câştigătoarei maratonului olimpic fiindu-i acordată o primă de participare de 350.000 de dolari, iar dacă ar fi reuşit să şi câştige această competiţie ar mai fi pus mâna pe un cec de 150.000 de dolari.

În vârstă de 39 de ani, Constantina Diţă a avut probleme în timpul cursei de la Yokohama, însă a strâns din dinţi pentru a trece linia de sosire în semn de respect pentru organizatori şi pentru fanii pe care îi are în Japonia, iar efortul i-a fost răsplătit la final când a fost asaltată de sute de doritori de autografe.